Zpráva o 9. ročníku Konference studentských odborných prezentací

Dne 15. listopadu 2016 pořádal Ústav jazykové přípravy ZČU již 9. ročník Konference odborných studentských prezentací v areálu ZČU na Borech. Konference se opět konala ve spolupráci se středními školami plzeňského regionu. Do soutěže se tentokrát zapojila Vyšší odborná a střední průmyslová škola elektrotechnická, Církevní gymnázium, Gymnázium Luďka Pika, Masarykovo gymnázium, Gymnázium Mikulášské náměstí, Obchodní akademie, Gymnázium Františka Křižíka, Střední škola informatiky a finančních služeb Plzeň a Gymnázium Blovice. Účast studentů středních škol byla podpořena finanční odměnou, kterou Ústav jazykové přípravy získal na základě projektu se Statutárním městem Plzeň.

Podmínkou účasti na konferenci bylo přednesení prezentace v cizím jazyce na téma související se studovaným oborem. Každému účastníkovi následně odborná porota položila související otázky.  Přihlášení studenti letos mezi sebou porovnali prezentační a komunikační dovednosti v angličtině, němčině, ruštině, španělštině, francouzštině a češtině pro cizince. V letošním roce se konference zúčastnilo 46 studentů ZČU a 43 studentů SŠ.

Studentské prezentace a následné diskuze byly hodnoceny porotami, ve kterých vedle vyučujících středních škol a členů akademické obce ZČU zasedli i zástupci spolupracujících a sponzorských subjektů, mezi které se zařadilo město Plzeň, organizace British Council, Velvyslanectví Spojených států amerických, Velvyslanectví Ruské federace, Velvyslanectví Španělska, Velvyslanectví Peruánské republiky a Velvyslanectví Dominikánské republiky, dále Nakladatelství Fraus a Oxford University Press, společnosti ADP Jobs, COMTES FHT a.s., Czech Precision Forge a.s., Robert Bosch, HB Business Partner, MBtech Bohemia s.r.o., Ricardo Prague, Doosan Škoda, Bagmaster, UNOpizza, SCH ekonom, Invelt servis, Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara.

Zástupci firem zájem studentů o studium cizích jazyků ocenili ve svých vstupech v úvodu konference, kde studentům nabídli stáže, brigády a pomoc při zpracování bakalářských či diplomových prací. Při závěrečném ceremoniálu předávali hodnotné ceny studentům, kteří se umístili na předních místech.

Pořadí na prvních třech místech v jednotlivých sekcích bylo následující:

Střední školy

Angličtina – humanitní sekce

1. místo: Thao Chi Vu (Masarykovo gymnázium, Plzeň)

2. místo: Žánová Karolína (Církevní gymnázium, Plzeň)

3. místo: Slavík Petr (Církevní gymnázium, Plzeň)

Angličtina – technická sekce

1. místo: Šimek Jan (Gymnázium Blovice)

2. místo: Švamberg Radek, Cakora Michael (SŠINFIS, Plzeň)

3. místo: Růžičková Kamila, Blažková Lucie (Gymnázium Luďka Pika, Gymnázium  Františka Křižíka, Plzeň)

Němčina

1. místo: Rybová Markéta (Masarykovo gymnázium, Plzeň)

2. místo: Marečková Renata (Gymnázium Blovice)

Ruština

1. místo: Koperlos Diana (Obchodní akademie, Plzeň)

Španělština

1. místo: Cubrová Magdaléna (Gymnázium Luďka Pika, Plzeň)

2. místo: Dvořáková Klára (Gymnázium Luďka Pika, Plzeň)

3. místo: Pěnkava Jan (Gymnázium Luďka Pika, Plzeň)

Francouzština

1. místo: Rázková Kristina, Kollrossová Petra (Církevní gymnázium, Plzeň)

2. místo: Bernhardtová Aneta (Gymnázium Mikulášské nám., Plzeň)

3. místo: Šlaisová Tereza, Klementová Lenka (Masarykovo gymnázium, Plzeň)

Západočeská univerzita

Angličtina – humanitní sekce

1. místo: Korbel Filip (Fakulta ekonomická)

2. místo: Vokurková Veronika (Fakulta ekonomická)

3. místo: Bc. Zlochová Karolína (Fakulta ekonomická)

Angličtina – technická sekce

1. místo: Dziamidau Vitali (Fakulta strojní)

2. místo: Bc. Jícha Jan (Fakulta strojní)

3. místo: Bc. Hartlová Jana (Fakulta aplikovaných věd)

Němčina

1. místo: Le David (Fakulta strojní)

2. místo: Bc. Boušková Veronika (Fakulta aplikovaných věd)

3. místo: Bc. Jícha Jan (Fakulta strojní)

Ruština

1. místo: Odložil David (Fakulta právnická)

2. místo: Bc. Mlnářík Pavel (Fakulta ekonomická)

3. místo: Bc. Martínek Jiří (Fakulta aplikovaných věd)

Elizaveta Rusinova (Fakulta filozofická)

Španělština

1. místo: Šibrová Eliška (Fakulta ekonomická)

2. místo: Halířová Barbora (Fakulta ekonomická)

3. místo: Härtelová Nikol (Fakulta ekonomická)

Čeština pro cizince

1. místo: nebylo uděleno

2. místo: Davydova Maria (Fakulta zdravotnických studií)

Rakava Volha (Fakulta filozofická)

3. místo: Raetskyy Roman (Fakulta filozofická)

Všem účastníkům děkujeme za přípravu zajímavých prezentací a přejeme těm, kteří se letos neumístili, aby se jim to podařilo v některém z příštích ročníků.

Pozn.: Fotografie zachycující napínavé momenty letošního ročníku naleznete ve fotogalerii.

Mgr. Vlasta Klausová, koordinátor konference